• Jarní Výměna oblečení v sobotu rozzářila domov seniorů na Hájích

  Posted on 21 května, 2012 by in Blog, Tiskové zprávy

   

  Strávit příjemné odpoledne se svými blízkými a k tomu si ještě odnést hezký kousek oblečení se mohlo poštěstit každému, kdo přišel v sobotu 19. května 2012 do Domova pro seniory Háje.

  V minulých letech se Výměna oblečení většinou odehrávala v mateřské školce v Praze 4 – Komořanech, kde vybrané hračky dělaly radost těm nejmenším, letošní Výměna však udělala radost hlavně těm nejstarším. Již po poledni se ti nejnetrpělivější obyvatelé Domova pro seniory Háje zvídavě procházeli po chodbách poblíž kulturního sálu, nahlíželi dovnitř a vyptávali se na odpolední program, který však měl začít až úderem druhé hodiny odpolední. V tu dobu ještě vrcholily veškeré přípravy, které začaly již v pátek večer, na dlouho očekávanou událost, 8. Výměnu oblečení, která v DS Háje měla premiéru.

  Kulturní sál byl z jedné části uzpůsoben k Výměně oblečení, ve které letos převažovaly kousky oblečení pro starší, avšak sešly se opět kousky krásného dámského oblečení, včetně zajímavých modelů společenských šatů, hezkých letních halenek, a řada zachovalých triček, mikin, džínů, které potěšily své nové majitele a majitelky. Nezapomnělo se ani na nejmladší a jeden velký stůl opět patřil dětskému oblečení. Připomenout musíme také sekci kabátů a bund, neboť někteří účastníci Výměny se již nyní těší na podzim a zimu, až si na sebe obléknou krásnou bundu či kabát, kterých bylo letos na Výměně opravdu požehnaně.

  V druhé části kulturního sálu bylo připravené zázemí pro návštěvníky Výměny oblečení a především pro seniory, kteří byli na jarní Výměně vítanými hosty. V této části se nacházelo krásné dřevěné pódium, kde byla oficiálně pro letošní rok Výměna oblečení zahájena, a v okolí pódia byl zajištěn dostatek míst k sezení, které se téměř do posledního zaplnily stálými účastníky Výměny, ale také novou cílovou skupinou obyvatel domova pro seniory. Velké poděkování bylo v průběhu zahájení Výměny oblečení věnováno DS Háje za poskytnutí prostor zdarma a jmenovitě paní Věře Kratinové ze sociálního úseku za podporu i zázemí, které nám s personálem DS Háje poskytli.

  Program jarní Výměny oblečení byl obohacen o příjemné vystoupení kapely ÚSP Murgašova pod vedením Kateřiny Šlerové, který nese příznačný název i pro průběh celé Výměny, a to „AJETO“. Soubor všechny účastníky Výměny potěšil písněmi z filmů a pohádek, které byly předvedeny v jejich vlastním aranžmá za doprovodu elektrického klavíru a ozvučných nástrojů (v pasážích písniček, kde nezpívají, o to více pracují s rytmikou: bubnují, klepají na ozvučná dřívka, i tleskají), a dle reakcí publika se jejich vlastní úprava písní „Zuzana“, „Není nutno“ či „Jožin z Bažin“ opravdu líbila.

  Samotná Výměna oblečení pak probíhala ve standardním duchu, kdy si každý z návštěvníků Výměny mohl odnést nejeden kousek oblečení, který se mu nejvíce líbil. Nebylo tedy divu, že řada obyvatel domova pro seniory zapojila do Výměny své příbuzné, kteří se na ně přišli o víkendu podívat a pomohli tak svým maminkám, dědečkům či babičkám, vybrat apartní klobouk, slušivé sako či příjemnou halenku, která se jistě hodí na další aktivity, které pro své obyvatele Domov neustále připravuje. V ústraní nezůstali ani členové hudebního souboru, kteří si také vybrali nějaké oblečení nebo plyšáka pro radost a rozdělili se spolu se seniory o celkem netradiční příspěvek do Výměny oblečení – velkou sbírku pohlednic, která slavila opravdový úspěch. Nám, organizátorům, to dává prostor pro zamyšlení, zda do budoucích Výměn nezahrnout také další předměty, např. zachovalé domácí či dekorativní předměty, společenské hry, aj.

  Po celou dobu odpolední Výměny oblečení bylo pořízeno nespočet fotografií v režii fotografů Valentýnky Jonášové a pana Jiřího Housky, ze kterých ty nejlepší budou vybrány a použity na kalendář pro rok 2013, který vznikne a bude prezentován na podzimní Výměně oblečení.

  A ptáte-li se, co se stalo se zbývajícím oblečením, které se na Výměně nerozebralo, odpověď je zcela jednoduchá: oblečení jsme za pomoci pomocníků-dobrovolníků roztřídili, popsali, a většina oblečení bude v úterý 22. května 2012 oficiálně předána zástupcům Bohnické léčebny, kteří se Výměny také zúčastnili a v úvodu Výměny nám sdělili, kterému pavilonu letos oblečení bude určeno a komu pomůže.

  Jestli máte chuť a zájem, přijďte v úterý 22. května 2012 v 10 hodin dopoledne do Domova pro seniory Háje a uvidíte tu pořádnou kopu oblečení (cca 31 pytlů), která bude pomáhat ještě dalším lidem.

  Co napsat závěrem? DĚKUJEME! Děkujeme Vám všem, že jste na Výměnu oblečení přišli a pomohli.

  Radost obyvatel Domova pro seniory Háje, kteří strávili příjemné odpoledne se svými blízkými, radost pěveckého souboru, jehož členové opravdu hrají s láskou k hudbě a svoji pozitivní energii šíří dál, a hlavně radost obyvatel léčebny v Bohnicích, je ten hlavní důvod, proč Výměna oblečení funguje a fungovat bude i nadále. Nezbývá, než se těšit na další Výměnu, která bude v řadě již devátá, a ne nadarmo je číslo 9 symbolem budoucnosti a velkých úspěchů, které nás jistě s další Výměnou oblečení čekají.

  Autoři: Lucie Jonášová a Markéta Borecká – Výměna oblečení | 20. 5. 2012

One Responseso far.

 1. Martin Čuba napsal:

  Stále mám před sebou obrázek spokojeného pána z Domova pro seniory Háje, který odjíždí na vozíčku s novým kloboukem na hlavě. Nejen, že mu perfektně slušel, ale udělal radost hned několika osobám najednou. Zaprvé jemu samotnému, zadruhé pánovi, který do výměny klobouk přinesl, a zatřetí dobrovolnici, která s výběrem klobouku pomáhala.

  Nebývá obvyklé, aby se podařilo propojit tolik dobrých myšlenek najednou. Vlastní výměnu oblečení + aktivní zapojení seniorů přímo v Domově pro seniory + vystoupení handicapovaných muzikantů a zpěváků z Áaajeto + pomoc léčebně v Bohnicích + dobrovolnictví více než 10ti pomocníků.

  Pokud bych měl klobouk, smekl bych! 8. Výměna oblečení za to stála.

  Martin

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *