• Postřehy dobrovolnice Zuzky Müllerové z říjnové Výměny oblečení a dojmy od účastníků

  Posted on 15 října, 2012 by in Blog


  Zuzka Müllerová začala Výměně oblečení pomáhat už na jarní akci v květnu 2012 a od té doby je skvělou, ochotnou a usměvavou tváří z řad dobrovolníků-pomocníků, se kterou se budete moci potkat i na dalších Výměnách. Zuzka se s námi podělila o své dojmy a postřehy z říjnové Výměny oblečení a její citlivý pohled na věc ukazuje Výměnu opět z jiného úhlu pohledu, který stojí za přečtení.
  „Přebírala jsem oblečení od manželského páru, který již doma vytřídil oblečení pro seniory v DS Chodov a speciálně připravil balíček oblečení a hygienických potřeb pro bohnické pacienty. Překvapila mě jejich informovanost a také časová a emocionální investice do akce. 

  Silnou skupinu účastníků a účastnic akce tvořili občané bydlící poblíž domova pro seniory a vnímala jsem u nich postoj pečování o „naše“ seniory. Těší mě takovýto projev komunitní solidarity.

  Samotní obyvatelé a obyvatelky také přinesli balíčky s oblečením. Odnesli si kousky, které jim pomohou překlenout chladné roční období.
  Zejména ti obyvatelé domova, kteří k pohybu potřebují převážně již dvě francouzské berle nebo už vozíček, se nemohli vynadívat na tančící děvčata a mladé ženy. Vystoupení baletní a taneční skupiny vneslo do společenského sálu velkou dávku energie a nadšení. Také díky vystupující dívkám se povedlo vytvořit domácí atmosféru a pocit sounáležitosti a blízkosti. Důkazem toho byla i nejmladší účastnice, tříměsíční Anička. Její maminka jí uprostřed akce bez nejmenších rozpaků nakojila a nijak nespěchala pryč. 

  Představte si malého spokojeného kojence a dojatého devadesátiletého muže, který si na akci oblékl svůj nejlepší oblek a uvázal kravatu. Tyto krásné momenty a okamžiky společné radosti přinášejí do našich životů naději, že do posledního dechu máme šanci stávat se lepšími lidmi. 

  Služba jiným je způsob, jak je možné zvítězit nad osamělostí a v případě mladých účastníků třeba i leností. U všech odstraňuje předsudky a generační propast.“

  Další dojmy z Výměny oblečení si můžete přečíst na památečních listech papíru, kam nám účastníci napsali pár slov.

  Děkujeme všem, kdo jste byli u toho, a těšíme se opět na jaře.

  Autor: Výměna oblečení | 15. 10. 2012 |

  Autor fotografií: Lucie Jonášová a Markéta Borecká

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *