Reference od zařízení, kde jsme pomohli

Zde naleznete reference z konkrétních zařízení, léčeben, stacionářů a nemocničních oddělení, kterým Výměna oblečení pomohla a nadále pomáhá.

Areál psychiatrické léčebny Bohnice (jarní Výměna oblečení 2013)

Už po několikáté putuje část oblečení a hygienických potřeb do Bohnické léčebny na Praze 8 – konkrétně do pavilonů pro dlouhodobě nemocné. Tentokrát sem směřovalo sem 21 pytlů a samotné předání proběhlo spíše jako návštěva přátelských známých tváří. Přivítání od vrchní sestry paní Moniky Burianové a pana primáře Jana Hajíčka v pondělí 29.dubna 2013, kteří si od nás přivezené oblečení přivezli, se tak díky vybudovaným vztahům neslo v milém duchu a člověk ani nemůže kolikrát uvěřit, že zrovna v těchto místech jsou lidé jedni z těch nejsmutnějších v okolí, neboť pavilon Léčebny dlouhodobě nemocných je pro mnohé bohužel poslední zastávkou.

 

Domov pro seniory Malešice (jarní Výměna oblečení 2013)

První předání darů z dubnové Výměny oblečení proběhlo 29. dubna 2013 v Domově pro seniory v Malešicích, který nám laskavě dovolil využít své prostory pro pořádání akce. V domově opět panovala pohodová nálada a my jsme jen tiše vzpomínali, jak ještě v sobotu zde stoly překypovaly oblečením. Díky partnerům jsme mohli darovat užitečné drobnosti rehabilitačnímu oddělení DS Malešice. Naše velké poděkování patří celému DS Malešice za to, že jsme zde mohli Výměnu oblečení uskutečnit a především paní Novákové za výbornou spolupráci.

Azylový dům Naděje Praha Vršovice (jarní Výměna oblečení 2013)

Nově putovala velká část oblečení do Azylového domu Naděje ve Vršovicích, kde nás 29. dubna přivítala velmi milá a energetická delegace v podání paní vedoucí Kateřiny Vavrušové a dalších zaměstnankyň azylového domu. Azylovému domu jsme předali 19 pytlů dámského a pánského oblečení a bot, které bude dále rozděleno mezi klientky domu Naděje. A oblečení, které tyto klientky nevyužijí, pak poputuje do dalších center sítě azylových domů a nocleháren Naděje, a zejména pak Sociálního šatníku v ulici Na Slupi, a mužské oblečení z velké části do azylového domu a noclehárny Naděje na Žižkově, kde pomůže dalším v nouzi.

Azylový dům pro matky s dětmi Jasmínová, Praha 10 (jarní Výměna oblečení 2013)

Druhým azylovým domem, do kterého putovalo oblečení a hygienické potřeby, byl Azylový dům pro matky s dětmi na Praze 10, respektive v Jasmínové ulici. V azylovém domě schovaném mezi zástavbou Zahradního města nás v pondělí 29. dubna přivítala paní Barbora Klasová, vedoucí azylového domu, které jsme předali 13 pytlů oblečení a bot pro ženy a děti. Díky účastníkům Výměny byly součástí daru i dětské hračky. Kromě oblečení a hraček jsme předali rovněž jednu krabici hygienických potřeb od společnosti Unilever.

Bona o.p.s. (jarní Výměna oblečení 2013)

Vybrané látky z dubnové Výměny putovaly stejně jako minule do obchůdku Dvojí svět chráněné dílny Bona o.p.s. v Žitné ulici. 29. dubna jsme sem přivezli 2 krabice látek. Látky jsme na místě ihned roztřídili a z hezčích kousků pro nás klienti Bony opět vyrobí originální tašky a možná také další praktické předměty. Mezi látkami bylo několik retro kousků, např. kreslená zelenorůžová kočka, nebo Coca Cola vintage prostírání.

 

Loď Hermes – noclehárna pro osoby bez přístřeší (jarní Výměna oblečení 2013)

Posledním místem, kam putovalo oblečení z dubnové Výměny oblečení byla loď Hermes pro lidi bez přístřeší. V pondělí 29.dubna 2013 jsme na ni dorazili s celkem 5 pytli oblečení. Vzhledem k tomu, že Hermés poskytuje svým klientům především ubytování a možnost osobní hygieny, soustředili jsme se na výběr zejména teplého oblečení a spodního prádla, které lidé bez domova mohou využít v zimních měsících. Využili jsme rovněž darů našeho partnera společnosti Unilever a jako bonus jsme zařízení přenechali několik krabiček čajů a hygienických potřeb.

Areál psychiatrické léčebny Bohnice

Z říjnové Výměny oblečení (13. 10. 2012) putovalo všechno zbylé oblečení (27  pytlů, vč. doplňků) do Psychiatrické léčebny Bohnice. Také jsme tam předali část vybraných hygienických potřeb, včetně dvou přepravek darovaných společností Unilever. Oblečení a hygienické předměty od nás opět převzal Primář MUDr. Jan Hajíček, který vede Pavilony č. 22 a 25

Domov pro seniory Chodov

Z říjnové Výměny oblečení (13. 10. 2012) do DS Chodov putovala část vybraných hygienických potřeb, včetně jedné přepravky darované společností Unilever. Předměty od nás převzala paní ředitelka DS Chodov Hana Slámová.

Bona o.p.s.

Z říjnové Výměny oblečení (13. 10. 2012) do chráněné dílny Bona o.p.s. (jejich obchůdku Druhý svět v Žitné) putovaly nevyužité zbytky látek a krejčovských potřeb. Látky od nás převzala paní Radka Švecová. Aktuálně jednáme s Bonou o možnosti vyrábět z části těchto zbytků oblečení tašky, které si budete moci zakoupit na jarní Výměně oblečení.


Areál psychiatrické léčebny Bohnice: Pavilon 25 – LDN Bohnice, Dětský pavilon 28, Pavilon č. 2 pro ženy do 65 let

Z poslední, květnové Výměny oblečení, která proběhla 19. 5. 2012, bylo všechno zbylé oblečení (celkem 31 pytlů s oblečením pro ženy i muže různých věkových kategorií, vč. doplňků a bot) předáno dne 22. 5. 2012 do Bohnické psychiatrické léčebny. Při nakládání a převozu pomohli pan sanitář a pan řidič z Bohnické léčebny. Předávání v Bohnicích se účastnil pan Primář MUDr. Jan Hajíček, který vede Pavilony č. 22 a 25 a paní staniční sestra Alena Štefková. Zprávu o Výměně oblečení, jak ji vnímá Psychiatrická léčebna Bohnice, napsala vrchní sestra Monika Burianová.

Domov pro seniory Háje, K Milíčovu 734, 149 00 Praha 4 – Háje

Vstupenkou na Výměnu oblečení v květnu roku 2011 byly věci ze seznamu předmětů do kreativní dílny DS Háje, které jsme předali paní ředitelce Dagmar Zavadilové a vedoucí sociálního úseku paní Věře Kratinové dne 23. 5. 2011. O rok později, dne 22. 5. 2012 jsme DS Háje předali několik hygienických pomůcek, které se vybraly na Výměně oblečení v květnu 2012, která proběhla v DS Háje 19. 5. 2012.

Reference: Věra Kratinová, vedoucí sociálního oddělení DS Háje: pdf nebo img

Mateřská škola Dolinka (součást Základní školy a mateřské školy K Dolům v Praze 12), Palmetová 3, Praha 4 – Komořany

Výměna oblečení, která probíhala v období květen 2010 až říjen 2011, se uskutečnila v prostorách mateřské školky v ul. Palmetová. Referenci nám poskytla vedoucí paní učitelka Gabriela Houbová, které (a dalším lidem, kteří nám umožnili využít prostory školky zdarma a spolupracovali s námi při úklidu, uložení a vyzvednutí pytlů se zbylým oblečením) patří náš velký dík. Školce jsme přispěli vybranými hračkami a plyšovými zvířátky z Výměny oblečení.

Jmenuji se Gabriela Houbová a jsem vedoucí učitelkou v Mateřské škole Dolinka. Byla jsem oslovena s prosbou o poskytnutí prostor k pořádání projektu Výměna oblečení a, přestože jsem neměla žádnou osobní zkušenost předem, akce mi byla velmi blízká. Organizátoři a všichni lidé kolem Výměny jsou velmi solidní, splní, co slíbí, a vše probíhalo tak, jak mi zpočátku nastínili, takže si projekt brzy získal moji plnou důvěru. Nadchla mě myšlenka, že se nejedná o prodejní akci, kterých se dnes koná nespočet a vždy z nich vyjde pouze jedinec, který se na celé akci „napakuje“. Líbila se mi myšlenka, že v příjemné přátelské atmosféře přinesete obleční, které je Vám malé, nebo ho již z jiných důvodů nepoužíváte a nechcete, a odnesete si jiné, které se Vám hodí nebo líbí. Tak může oblečení sloužit i více sezón, neleží nikde na dně skříně, kdy ho stejně po deseti letech prohlásíte jako nevyhovující a vyhodíte do kontejneru. Mluvím z osobní zkušenosti, dělám to právě tak. Tedy dělala jsem, dokud jsem se poprvé nezúčastnila Výměny oblečení. Velmi se mi líbí, plně ji využívám a nedám na ni dopustit. Kromě oblečení, které si vždy vezu domů, si vezu i velmi dobrý pocit, že jsem stihla i někomu pomoci a přispět na charitu či dobrou věc. Tento projekt si zaslouží prostor a chválu, ocenění jeho organizátorům, poděkování účastníkům a již dnes se těším na další termín. 

Dětské centrum při Thomayerově nemocnici (Kojenecký ústav)

Dětské a kojenecké oblečení z Výměn v říjnu 2010 (24. 10.) a říjnu 2011 (15. 10.) bylo předáno Dětskému centru při Thomayerově nemocnici. V roce 2010 pomoc zahrnovala navíc i drobné hygienické vybavení.

Reference: Milena Kozlová, vrchní sestra v Dětském centru: pdf neb img

Ústav Vincentinum ve Šternberku

Až na Moravu putovala část oblečení z Výměny oblečení v říjnu 2011 – do ústavu Vincentinum ve Šternberku. Oblečení od nás přebírala paní Mazalová, vedoucí výchovné práce.

Reference: Karel Ryjáček, ředitel Vincentina Šternberk: pdf neb img

Domov Sue Ryder – obchod Koulovka na Dejvické

V průběhu let 2009 až 2011 jsme do obchůdku Sue Ryder – Koulovka v Dejvicích vozily pytle s lepšími kousky oblečení z Výměny oblečení:  listopad 2009, květen 2010, říjen 2010, květen 2011; při předávání jsme jednaly s paní Budělovskou nebo paní Radovou. Referenci za Domov Sue Ryder nám poskytl pan Jan Dominik, Vedoucí dobročinných obchodů Domova Sue Ryder. Jsme moc rády, že jsme mohly spolu s Vámi podpořit provoz Domovů pro seniory Sue Ryder.

Reference: Jan Dominik, Vedoucí dobročinných obchodů Domova Sue Ryder: pdf nebo img

Areál psychiatrické léčebny Bohnice, Pavilon 22 – interna Pavilon 25 – LDN Bohnice

Na Výměně oblečení v říjnu 2011 jsme značnou část pomoci směřovaly do areálu Psychiatrické léčebny Bohnice, kde je 31 lůžkových léčebných oddělení, na kterých se léčí přes 1300 pacientů. Za Bohnice je naší kontaktní osobou Primář MUDr. Jan Hajíček, který vede Pavilony č. 22 a 25. Více o Pavilonech:

Pavilon 22 – interna: oddělení je rozděleno na dvě části s celkovou kapacitou 40ti lůžek. Pacientům je na tomto oddělení zajištěna kompletní somatická péče.
Pavilon 25 – LDN (léčebna dlouhodobě nemocných): oddělení je rozděleno na dvě samostatné jednotky. V přízemí je 34 lůžek, v 1. patře je 29 lůžek, obě oddělení jsou koedukovaná.

Osobní zkušeností jsme si ověřily, že je opravdu málo míst, kde  pomoc zbylými kousky oblečení a vybranými hygienickými předměty tak vřele uvítají a plně využijí. Proto jsme se rozhodly pacienty bohnických Pavilonů podporovat i nadále.

Oblečení bylo rozděleno na našem primariátu tzn. int. oddělení a LDN a zbytek poskytnut pro pav. 2 – psychiatrické příjmové oddělení. Kosmetické přípravky a plenkové kalhoty zůstaly na našem primariátu a spravedlivě rozděleny pro naše obě oddělení. Použity převážně u imobilních pacientů. Samozřejmě se jednalo o výraznou podporu v podfinancovaném rozpočtu pro naší léčebnu a právě na tyto služby.
S pozdravem
J. Hajíček
Primář
MUDr. Jan Hajíček

Charita Modřany – Farní charita Praha 4 Modřany

Do Modřanské charity jsme v průběhu Výměn oblečení v termínech konání: březen 2009, duben 2009, listopad 2009, květen 2010, říjen 2010 a květen 2011 vozily vždy několik pytlů se zbylým oblečením horší kvality, které si nikdo na Výměně nerozebral. Oblečení přebírala paní Anna Rázková a bylo dále distribuováno pro sociální a humanitární účely.

Reference: Milada Vernerová, ředitelka Farní charity Praha 4 Modřany: pdf nebo img

Dětský Domov Dolní Počernice

Z květnové Výměny oblečení v roce 2011 jsme několik pytlů zánovního oblečení pro děti ve věku 2-21 let věnovaly do Dětského domova Dolní Počernice. 

Reference: Martin Lněnička, ředitel zařízení Dětský domov a Školní jídelna Dolní Počernice: pdf nebo img